10 UMIEJĘTNOŚCI DZIĘKI KTÓRYM
WPŁYWAĆ NA JAKOŚĆ NASZEGO ŻYCIA
ŚWIADOME ODDYCHANIE
BYCIE TU I TERAZ
ODCZUWANIE WDZIĘCZNOŚCI
WYBACZANIE SOBIE I INNYM
WYOBRAŻANIE SOBIE POŻĄDANEGO REZULTATU

NIEPRZYWIĄZYWANIE SIĘ DO WYNIKU
KIEROWANIE SIĘ EMOCJONALNYM GPS’EM
CELOWE WŁĄCZANIE KAŻDEGO DNIA CZYNNOŚCI WITALNYCH, ROBIENIE TEGO, CO SPRAWIA RADOŚĆ
ZAMIENIANIE NIEZDROWYCH MYŚLI NA ZDROWE MYŚLI
KONSTRUKTYWNE WYKORZYSTYWANIE PRZESZŁOŚCI
previous arrow
next arrow
Slider

Świat powstał z dźwięku – ludzie Wschodu tak wierzą.
Od 5000 lat w hinduskiej sztuce uzdrawiania stosuje się oddziaływanie dźwiękiem.

Kilka słów o metodzie Petera Hessa.
Wiedzę o dźwiękach do Europy przywiózł Peter Hess.
Od 1984 roku poprzez badania i praktykę rozwinął masaż misami dźwiękowymi.
Terapia ta jest poddawana badaniom naukowym, zarówno na świecie, jak i u nas ( m.in. na Politechnice Poznańskiej). W Polsce od 1999r.

Kilka słów o misach dźwiękowych
Misy i gongi są produkowane w Nepalu.
Najlepsze misy są zrobione ze stopu 12 metali. Wyprodukowanie jednej misy zabiera ok.30, czasem 70 godzin bezustannej pracy, wykonuje ją więc kilkoro ludzi na zmianę. Stop jest ponad 100 razy rozgrzewany. Każda misa jest trzykrotnie sprawdzana, czy spełnia warunki narzędzia do terapii. Misy i gongi są badane i poddane selekcji, jedynie najwyższej jakości otrzymują certyfikat Instytutu Petera Hessa.

Na czym polega masaż dźwiękiem?
Jesteśmy energią.
Nasze ciało – tkanki, organy, komórki nieustannie wibrują. Każdy narząd, część ciała posiada swoją właściwą częstotliwość drgań. Misy wibrują w całym spektrum dźwiękowym – od infradźwięków do ultradźwięków. Częstotliwości mis pokrywają się z częstotliwościami poszczególnych części ciała ludzkiego. Misy ustawia się w różnych miejscach na ciele i uderzając odpowiednimi pałeczkami wydobywa się dźwięki, które wibrują rozprzestrzeniając się po całym organizmie. Stosuje się też ułożenie mis w pewnej odległości od osoby oraz ruch drgającej misy ponad ciałem. Muzyka i dźwięki oddziaływują nie tylko przez narząd słuchu, lecz również na nasze narządy i tkanki – na zasadzie pobudzenia mechanicznego do drgań. Drgania te są rejestrowane przez sieć wyspecjalizowanych komórek nerwowych – mechanoreceptorów, ponadto są odpowiedzialne za generację sygnałów elektrycznych w tkankach o właściwościach piezoelektrycznych np. w kości. Amplituda tych drgań zależna od natężenia dźwięku i jego częstotliwości jest w typowych warunkach odsłuchowych bardzo mała, praktycznie zauważalna tylko przy bardzo głośnych niskich tonach.
Masaż dźwiękiem jest metodą relaksacyjną.

Co jest efektem masażu dźwiękiem ?
… można powiedzieć, że masaż misami dźwiękowymi jest jak strojenie instrumentu … instrumentem jest nasze ciało.
Umożliwia wprowadzenie w stan głębokiego odprężenia i relaksu – stanów alfa i theta. W stanie alfa następuje synchronizacja półkul mózgowych, zmniejszenie napięcia psychicznego, uruchomienie mechanizmów regeneracji organizmu. Delikatny dźwięk dociera do każdej komórki, nie tylko do mięśni i okolicznych tkanek, jak w masażu manualnym.
Ma stymulujące działanie na wiele narządów i organów, harmonizuje ciało na poziomie energetycznym.

Masaż misami dźwiękowymi nie jest zorientowany pod kątem potraktowania jakiegoś konkretnego problemu, choć często zdarza się że masaż dźwiękiem pomaga w wspomaga procesy zdrowienia.

Do leczenia chorób fizycznych i psychicznych uprawniony jest jedynie lekarz.

Przeciwskazania do masażu dźwiękiem
pierwszy trymestr ciąży, epilepsja, stosowanie leków psychotropowych, wszczepiony rozrusznik serca

Przygotowanie do masażu dźwiękiem
  • Misy nie dotykają ciała bezpośrednio, tylko przez ubranie. Poza masażem dłoni. Strój osoby masowanej niech będzie luźny, bez guzików i dodatków, które mogłyby rezonować w trakcie masażu, np. naszyjniki, klamry pasków.
  • Fajnie mieć ze sobą swoją ulubioną poduszkę. Chociaż koce, wałek pod kolana i poduszki zapewniam.
  • Warto zarezerwować sobie na masaż taką ilość czasu, żeby nie „pędzić”. Sam masaż trwa 50 minut. Przed nim potrzebne jest 10 minut na rozmowę a po nim 10 minut na herbatę, którą proponuję 😊

materiał powstał w oparciu o:

Halina i Marek Portalscy – Misy Dźwiękowe. Właściwości i zastosowanie., Poznań 2017

Powrót